wtorek, 10 stycznia 2017

Pomnik Anonimowego Przechodnia - Wrocław, ul. Świdnicka

WrocLovePhoto - fotoblog


Pomnik składający się z czternastu postaci odlany z brązu mieści się po obu stronach ul. Świdnickiej - tuż przy skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego Został odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005r.

W 2011r. zostal wpisany na listę 15 najpiękniejszych miejsc w Polsce sporządzanych przez tygodnik Newsweek , a amerykański magazyn podróżniczy "Budget Travel" uznał instalację za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.

Pomnik zachwyca swoją koncepcją, niektóre postaci widoczne są w całości, inne zaś - te które zbliżają się w kierunku ulicy zdają się zatapiać pod powierzchnią chodnika, kolejna zaś wyłaniają się po drugiej stronie ul. Świdnickiej. Wśród postaci naturalnej wielkości spotkamy m.in. staruszkę z laską, kobietę z wózkiem, postać z parasolem, kobietę w ciemnych okularach, mężczyznę strudzonego niesieniem walizki.


Turyści chętnie robią sobie zdjęcia z postaciami, zaś Wrocławianie mijają ich w pospiechu pędząc do swoich spraw. W chwilach oczekiwania na zielone światło pewnie nieraz zastanawiają się skąd zastygłe w ruchu postacie przybyły oraz dokąd zmierzają???

WrocLovePhoto - fotoblog
WrocLovePhoto - fotoblog

6 komentarzy:

 1. Mijałem te pomniki ostatnio, robią wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Wrocławia, pięknie w czerni i bieli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za odwiedziny i komentarz :)

   Usuń
 3. Piekne Zdjecia ...Fantastyczny Blog
  i to w BW i do tego z Wroclawia
  Juz go polubilem i do Favorytow wpisalem azeby moc szybciej tu wrucic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, niezmiernie mi miło. Pozdrawiam!

   Usuń