wtorek, 10 stycznia 2017

Pomnik Anonimowego Przechodnia - Wrocław, ul. Świdnicka

WrocLovePhoto - fotoblog


Pomnik składający się z czternastu postaci odlany z brązu mieści się po obu stronach ul. Świdnickiej - tuż przy skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego Został odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005r.

W 2011r. zostal wpisany na listę 15 najpiękniejszych miejsc w
Polsce sporządzanych przez tygodnik Newsweek , a amerykański magazyn podróżniczy "Budget Travel" uznał instalację za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.

Pomnik zachwyca swoją koncepcją, niektóre postaci widoczne są w całości, inne zaś - te które zbliżają się w kierunku ulicy zdają się zatapiać pod powierzchnią chodnika, kolejna zaś wyłaniają się po drugiej stronie ul. Świdnickiej. Wśród postaci naturalnej wielkości spotkamy m.in. staruszkę z laską, kobietę z wózkiem, postać z parasolem, kobietę w ciemnych okularach, mężczyznę strudzonego niesieniem walizki.


Turyści chętnie robią sobie zdjęcia z postaciami, zaś Wrocławianie mijają ich w pospiechu pędząc do swoich spraw. W chwilach oczekiwania na zielone światło pewnie nieraz zastanawiają się skąd zastygłe w ruchu postacie przybyły oraz dokąd zmierzają???

WrocLovePhoto - fotoblog
WrocLovePhoto - fotoblog

9 komentarzy:

 1. Mijałem te pomniki ostatnio, robią wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Wrocławia, pięknie w czerni i bieli

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekne Zdjecia ...Fantastyczny Blog
  i to w BW i do tego z Wroclawia
  Juz go polubilem i do Favorytow wpisalem azeby moc szybciej tu wrucic

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka razy byłam we Wrocku, ale ani razu tego dzieła nie widziałam, chyba czas aby do Wrocka wybrać się specjalnie aby tylko pozwiedzać i zobaczyć kilka ciekawych miejsc, których we Wrocławiu nie brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba musimy się wybrać do Wrocławia na zwiedzanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja w tym roku zamierzam się wybrać na grubsze zwiedzanie Wrocławia. Twój wpis tylko uświadamia mnie że nie ma co dalej zwlekać z odwiedzinami dolnegośląska .

  OdpowiedzUsuń