niedziela, 18 listopada 2018

Wroclavia, Pola Stawowe i Kościół Zbawiciela

Galeria Wroclavia to obecnie jeden z większych kompleksów handlowo-usługowych we Wrocławiu o powierzchni ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w pobliżu miejsca, gdzie obecnie tysiące Wrocławian robi zakupy oraz chętnie spędzaja wolny czas -  w przeszłości znajdowały się stawy rybne oraz wyrobisko, z którego pozyskiwano glinę.

Obszar znajdujący się na południe od Dworca Głównego został włączony w granice miasta w roku 1868 - był potocznie nazywany Polami Stawowymi, które następnie przekształcono w tereny zielone i zadrzewiono. W tej postaci dotrwał do II wojny światowej.
W pobliżu, przy obecnej ulicy Joannitów wznosił się również ewangelicki Kościół Zbawiciela (Salvatorkirche) ze swoją strzelistą wieżą o wysokości 66m. Konstrukcja kościoła została zniszczona podczas wojny, a tuż po niej podjęto decyzję o jego rozebraniu.

Znajdujący się w pobliżu kościół św. Henryka mino zniszczeń, został odbudowany.
 Ostatnim etapem odbudowy świątyni było w 2003 r. przywrócenie monumentalnych hełmów wieżowych w kształcie zbliżonym do oryginalnych.4 komentarze:

 1. Super zdjęcia! Czy masz może w swoich planach sfotografowanie osiedli wybudowanych przez PCG? Jestem pewna, że wyglądałyby cudownie w Twoim obiektywie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy znajdujący się na dole strony lub poprzez funpage. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Wspaniałe, pełne rozmachu kadry! Super!

  OdpowiedzUsuń