czwartek, 11 stycznia 2018

Mostek Pokutnic

Mostek Pokutnic (Mostek Czarownic) - popularna nazwa łącznika w formie mostu łączącego na wysokości ostatniej kondygnacji obie wieże Katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.
Późnogotycki kościół powstał  w XIV w. w miejscu wcześniej istniejących świątyń romańskich i gotyckich. Istnienie łącznika między wieżami wzmiankowane jest po raz pierwszy w 1459 r., krótko po ukończeniu budowy obu wież.
Mostek Pokutnic znajduje się na wysokości 47 metrów i od początku pełnił funkcję punktu widokowego, grywała też na nim orkiestra.
Był kilkakrotnie odnawiany m.in. w 1632 r.

#wroclovephoto

Mostek spłonął wraz z wieżą podczas pokazu fajerwerków zorganizowanych z okazji 90-tych urodzin Wilhelma I w nocy z 22 na 23 marca 1887 roku. Odbudowy dokonano
w latach 1888-1892.

Krótko po zakończeniu oblężenia Wrocławia, pod koniec II wojny światowej, 17 maja 1945 r. wybuch amunicji złożonej w kościele zrujnował południową wieżę kościoła, dach i organy.
Północna połowa wieży runęła, niszcząc również Mostek Pokutnic.

Odbudowany w 2001 r. romantyczny mostek pobudza wyobraźnię wrocławian i turystów.

#wroclovephoto

Nazwa :Mostek Pokutnic" pochodzi od jednej z legend, według której po zmroku na mostku miały się pojawiać pokutujące dusze zmarłych w mieście podróżnych, a w innej, pedagogicznej wersji, były to dusze próżnych dziewcząt, które spędziły życie na zabawach i kokietowaniu adoratorów zamiast na wychowywaniu dzieci i prowadzeniu domu. Zdesperowane matki próżnych córek prowadziły je w nocy po wieże kościoła. Wrocławianie byli przekonani, że po ujrzeniu wijących się sylwetek pokutujących na mostku, niezdecydowanym dziewczynom łatwiej będzie się pogodzić z monotonią obowiązków codziennego życia ;)

#wroclovephoto

#wroclovephoto

#wroclovephoto

#wroclovephoto


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz